[DOWNLOAD] "Sloni žijí do 100 let" by Miroslav Zikmund * eBook PDF Kindle ePub Free
eBook details
- Title: Sloni žijí do 100 let
- Author : Miroslav Zikmund
- Release Date : January 05, 2020
- Genre: Asia,Books,Travel & Adventure,
- Pages : * pages
- Size : 38356 KB
Description
Vyplujte na zámořskou cestu na exotickou Srí Lanku a do vzpomínek cestovatele Miroslava Zikmunda, který vám chce vyprávět o zelených čajových plantážích, divokém oceánu, nezapomenutelných výhledech z nevyzpytatelných hor, na jejichž vrcholcích se vám zamotá hlava horkým vzduchem promíseným s vůní ibišku a jasmínu. Vydejte se na cestu náhod, přátelství a zrání a oslavte s ním sto let naplněných cizokrajnými dálkami, pestrými barvami, tisícem chutí a zážitků!
Miroslav Zikmund se narodil 14. února 1919 v Plzni. Se svým celoživotním parťákem Jiřím Hanzelkou procestoval celkem 83 zemí světa. V roce 2000 se již potřetí vydal na Srí Lanku, tentokrát však s Petrem Horkým a Miroslavem Náplavou. Jejich putování je protknuto nejen výpravami k posvátným chrámům, které už po staletí stráží sošky buddhů, ale i návštěvami u nevšedních osobností, jakými byl například spisovatel Arthur C. Clarke nebo slavný srílanský tanečník a Miroslavův dávný přítel Čitrasena.
Miroslav v roce 1969 odjel na Srí Lanku oslavit svou padesátku. Pojďme jeho neuvěřitelné 100. narozeniny oslavit symbolickým návratem do tropického ráje.
Nezbývá, než nasednout na vlnu vzpomínek a nechat se vést časem. Příjemnou cestu!
***
Miroslav Zikmund (* 14. 2. 1919, Plzeň)
Spolu s Jiřím Hanzelkou přespali na Cheopsově pyramidě, filmovali zrození sopky, projeli Núbijskou poušť, žili s ekvádorskými lovci lebek. Procestovali 112 zemí a teritorií celé planety, zdokumentovali svět. Pobývali v Africe, když zanikal koloniální systém, vynesli československou vlajku na Kilimandžáro, v konžském pralese navštívili Pygmeje. V legendární Tatře 87 urazili 111 000 kilometrů, vrátili se do komunisty zadrátované vlasti. Cestou po Asii a Oceánii zažili rovníkový „Neptunův křest“, hovořili s prezidenty, s Gagarinem i Hillarym, jako první projeli napříč Sovětským svazem, posunuli hranice možného. V roce 1968 odmítli okupaci i nastupující normalizační režim, na dvacet let se pak stali politicky nežádoucími osobami. Natočili 4 celovečerní a 147 dokumentárních filmů, napsali 700 rozhlasových a 300 novinových reportáží, prodali 6,5 milionu knih a jejich publikace patří mezi klenoty českého cestopisu. Působivou bilanci Zikmundových aktivit rozšiřuje precizně vedený osobní archiv, který tak zařazuje příběh jednoho muže do souvislostí téměř posledních sta let a do osudu celé historie naší republiky. Obdivuhodný příběh této osobnosti inspiruje už několikátou generaci.
Miroslav Náplava (* 1966)
Spisovatel a režisér cestopisných dokumentů. Účastník a organizátor řady expedic, např. Olgoj chorchoj do mongolské Gobi nebo Tajné vraky na Maledivách, kde s Petrem Horkým objevili dva lodní vraky. Je autorem knihy Plavby „sebevrahů“ a spoluautorem dalších sedmi titulů, např. Století Miroslava Zikmunda. Je editorem dvousvazkového výboru z díla cestovatelů Hanzelky a Zikmunda Legenda H+Z – fenomén českého cestopisu. Je režisérem úspěšného dokumentárního seriálu Srdcaři v Africe a nyní pracuje na osmidílném pokračování Srdcaři na severu.
Petr Horký (* 1973)
Režisér, polárník. Od roku 1994 působil jako moderátor a později režisér v České televizi. Autor zhruba stovky dokumentárních filmů. Za celovečerní dokument Století Miroslava Zikmunda byl nominován na Českého lva, tento titul se stal v roce 2014 nejnavštěvovanějším dokumentem v českých kinech. Pro ČT moderoval přes 1 500 živě vysílaných pořadů i řadu předtáčených magazínů.
Je nositelem řady filmových ocenění (například na Czech Press Photo) a dvojnásobným držitelem literární Ceny Egona Erwina Kische. Natáčel na vybuchující sopce Merapi, s velkým bílým a s tygřími žraloky bez jakékoli bariéry. Na Maledivách objevil vraky starých lodí, došel na severní pól i pól chladu – nejchladnější obydlené místo světa, na lyžích přešel Grónsko, uskutečnil první zimní přechod mongolského jezera Khovsghol.